Stomatologia

Każda wizyta u dentysty, to dla dziecka wielka trauma. Małym ludziom dentysta lub stomatolog zawsze kojarzą się negatywnie. Nie trzeba tłumaczyć, że wiąże się to z bólem, który towarzyszy takiej wizycie. Oczywiście można powiedzieć, że warto dbać o zęby, aby uniknąć takich przykrych doświadczeń. Nie jest to jednak takie proste, gdyż wszystkie dzieci uwielbiają słodycze, które mają destrukcyjny wpływ na zęby. Możemy pozwolić dziecku na objadanie się słodyczami, kiedy te posiadają zęby mleczne, które i tak wypadną szybko, a na ich miejscu wyrosną nowe zęby stałe. Jeśli jednak zaniedbamy nowe zęby, to będziemy musieli nosić implanty, które nie są zbyt komfortowe. Dlatego lepiej zadbać o swoje uzębienie, aby było lśniące i zdrowe przez całe życie. Należy odwiedzać dentystę nie po to, aby wyrywać zęby, ale żeby dowiedzieć się, jak zapobiegać ich chorobom. Warto pytać swojego lekarza o to, jak należy obchodzić się z zębami, żeby były zdrowe przez długi czas. To bardzo przydatna wiedza, która może przynieść nam wiele pożytku.

Dbaj o zęby

Najciekawsze jest to, że zazwyczaj ludzie zaczynają się interesować swoimi zębami, gdy jest już stanowczo za późno. Nie jest to zbyt odpowiedzialne zachowanie. Należy odwiedzać stomatologa w miarę systematycznie, aby uniknąć późniejszych powikłań. Jeśli będziemy mieli zęby w fatalnym stanie, to grożą nam nawet implanty, które nie są zbyt wygodne. Oczywiście nie z każdym jest tak źle. Każdy dobry stomatolog jest w stanie wyleczyć nawet drastyczne przypadki i w ten sposób można zachować swoje zęby jeszcze na długo bez potrzeby wyrywania ich. Wiadomo, że lepiej mieć naturalne zęby, niż sztuczne. Współczesna stomatologia jest rozwinięta na naprawdę niezłym poziomie, dlatego nie dziwi już fakt, że komuś zreperowano zęba, który się ułamał. Robi się to w ten sposób, że nadlewa się na starego zęba mieszankę, która imituje zęba. Rezultaty są zadowalające, gdyż po przyzwyczajeniu się nie odczuwa się żadnej różnicy pomiędzy swoim zębem, a sztucznym. Są także stosowane korony, które uzupełniają większe ubytki.

Ubytki

W dzisiejszych czasach wybielanie zębów jest bardzo popularną metodą. Wiadomo, że nie każdy może sobie na to pozwolić, gdyż niektóre przypadki są beznadziejne i nic nie da się zrobić. W większości można jednak zachować śnieżnobiały uśmiech, który będzie naszą wspaniałą wizytówką. Oczywiście lepiej jest utrzymać naturalny efekt, gdyż sztuczne wybielanie może być także szkodliwe ze względu na ingerencję w płytkę zęba. Nie jest to proces całkowicie bezpieczny, jednak szkodliwość jest nieduża. Można powiedzieć, że jest to praktycznie całkowicie bezpieczne, tylko nie należy tego procesu ponawiać, bo może wtedy wystąpić zagrożenie chorób zęba. W skrajnych wypadkach wybielanie może doprowadzić do tego, że trzeba będzie zastosować implanty, które nie są zbyt atrakcyjne. W związku z tym należy dbać o swoje zęby, żeby nie mieć tak poważnych problemów. Tak poradzi nam każdy doświadczony dentysta, który zna się na rzeczy. Jednak lepiej jest uniknąć wizyt u dentysty, które jak wiadomo do najprzyjemniejszych nie należą.

Współczesna stomatologia

Współczesna stomatologia stoi na naprawdę wysokim poziomie. Dawniej chore zęby po prostu się wyrywało i zostawały ubytki, które nie wyglądają zbyt atrakcyjnie i ujemnie wpływają na naszą aparycję. Zdrowy uśmiech jest świetną wizytówką. Świadczy to o tym, że jesteśmy zadbani i umiemy się troszczyć o siebie. Ludzie bez zębów nie są odbierani zbyt pozytywnie. Często rozmaite choroby powodują utratę zębów i najczęściej są one związane z zażywaniem używek. Papierosy, alkohol i narkotyki powodują wypadanie zębów. W skrajnych wypadach trzeba stosować korony, które zastępują duże, kilku zębowe ubytki. Nie są one zbyt wygodne do noszenia, jednak można się po jakimś czasie do nich przyzwyczaić. Są one zazwyczaj montowane nie na stałe. Wieczorem, podczas snu należy je wyjmować, jak protezy. Może to być bardzo frustrujące. Z tego względu lepiej wiedzieć, że stomatolog nie jest naszym wrogiem i warto go odwiedzać, aby leczyć swoje zęby. Wiadomo, że każdy powinien być tego świadomy, gdyż jest to bardzo istotne.

Dentysta

Dentysta jest zawodem, który wymaga wielkich umiejętności manualnych. Nie jest łatwo dostać się do wnętrza zęba i zaaplikować do niego lek, który pozwoli na uzdrowienie zęba. Leczenie kanałowe jest bardzo skomplikowane i trzeba się przy nim nieźle nagimnastykować. Oczywiście dobrzy dentyści są w tym wprawieni i nie stwarza im to większych problemów. Gorzej jest z początkującymi dentystami, którzy oprócz wiedzy teoretycznej muszą też świetnie sprawować się w praktyce. Trzeba umieć nakładać implanty, a wybielanie zębów nie powinno być obcą czynnością. To bardzo istotne i należy na to zwracać uwagę. Wiadomo, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, jakie to trudne. Jeśli pójdziemy kiedyś na wizytę do dentysty, to się przekonamy, jak ciężka to praca. Dla nas na pewno będzie to bolesne doświadczenie, gdyż leczenie zębów nie należy do najprzyjemniejszych. Zęby są bardzo unerwione i każda ingerencja w nie jest bardzo dotkliwa. Wiele osób bardzo boi się przez to wizyt u dentysty, co nie powinno nikogo dziwić.

Leczenie zębów

Trzeba wiedzieć, że leczenie zębów jest dosyć skomplikowanym procesem. Skomplikowanym obecnie, bo dawniej stomatologia wyglądała zgoła odmiennie. Kiedyś nie znano leczenia kanałowego. Dawniej po prostu zęby się usuwało, a jedyną pamiątką po nich były dziury w szczęce. Obecnie metody leczenia są bardziej zaawansowane. Można powiedzieć, że dzisiaj stomatolog może dokonać cudów w porównaniu do tego, co było dawniej. Jeśli ktoś nie ma połowy zębów w szczęce, to wystarczy doprawić mu korony, które świetnie zastąpią naturalne uzębienie. Efekty są bardzo dobre, gdyż nie da się odróżnić efektów pracy dentysty od działań natury, która stworzyła nasze zęby. Organizm ludzki się zużywa i trzeba o tym pamiętać. Nie inaczej jest z zębami, które stopniowo zaczynają się psuć, a na końcu wypadać. Starzy ludzie zazwyczaj nie mają już swoich zębów, tylko sztuczne szczęki, które umożliwiają im gryzienie. Nie ma w tym nic dziwnego. Natury nie da się oszukać. Można jednak sprawić, że będziemy się cieszyli swoimi zębami jak najdłużej.